Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

2 minWnętrza

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Czerwone wino – kto z nas nie lubi tego trunku? Jego wyjątkowy smak i aromat świetnie komponuje się z większością dań, a także wprawia nas w dobry nastrój. Na przestrzeni lat, czerwone wino stało się ekskluzywnym symbolem romantyczności i głębokich uczuć. Niestety, zawarte w nim garbniki, które odpowiadają za intensywny kolor trunku, często pozostawiają na dywanie plamy, których ciężko się pozbyć. Co więc możemy zrobić, jeśli przypadkowo wylejemy kilka kropel czerwonego wina na ulubiony dywan?

Czerwone wino na dywanie? Działajmy natychmiast!

Lampka czerwonego wina do obiadu lub filmu oglądanego wspólnie z druga połówką jest jednym z najlepszych dodatków. Jednak wystarczy tylko chwila nieuwagi, a kilka kropel tego czerwonego trunku kapnie na dywan. Okazuje się, że garbniki wyróżniają się wyjątkowo silnie barwiącymi właściwościami. Taka plama wymaga więc natychmiastowej reakcji, jeśli nie chcemy, by na stałe ozdobiła ona nasz ulubiony dywan. Najlepszym sposobem jest usunięcie nadmiaru czerwonego wina z powierzchni dywanu, a następnie szybkie przetarcie całości zimną wodą. Oczywiście, nie doprowadzi to do całkowitego wywabienia plamy. Niemniej jednak zimna woda skutecznie zminimalizuje ryzyko wsiąknięcia czerwonego barwnika w głębsze warstwy materiału i zabezpieczy strukturę włókien. To z kolei da nam chwilę czasu na to, by zastanowić się, jakie jeszcze kroki możemy podjąć!

Jak usunąć plamę czerwonego wina z dywanu? Oto kilka sposobów!

Usunięcie plamy czerwonego wina z dywanu może się nam wydawać niewykonalne. Nie ukrywajmy, ale trunek wraz ze swoim intensywnym kolorem mogą nawet na stałe wpisać się w estetykę materiału. Jednak jeśli posiadamy odpowiednie środki czystości, a także wystarczająco dużo cierpliwości, możemy z powodzeniem uratować nasz dywan!

1. Dedykowane środki do prania dywanów

Jeśli zależy nam na szybkim i efektywnym działaniu, wówczas warto posiadać w domowej szafce dedykowane środki do prania dywanów. W sprzedaży posiada je np. hurtownia chemiczna ROEM, a także niektóre sklepy z chemią gospodarczą. Niewątpliwą zaletą tego typu środków jest to, że potrafią one skutecznie usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia z powierzchni dywanu, a jednocześnie nie doprowadzą do uszkodzenia jego struktury. Poradzą sobie świetnie z plamami czerwonego wina, a cały proces będzie wymagał od nas jedynie minimalnego zaangażowania. Wystarczy nanieść preparat na powierzchnię plamy i pozostawić go na kilka minut – zgodnie z instrukcją producenta. Po tym czasie wystarczy lekko szorować konkretne miejsce do momentu, w którym osiągniemy pożądane rezultaty!

2. Zimna woda i soda oczyszczona

Jeśli aktualnie nie posiadamy żadnych, profesjonalnych środków do prania dywanu, to możemy zdecydować się na mieszankę wody i sody oczyszczonej. Z tego sposobu z pewnością nie raz już korzystały nasze mamy – nie tylko w kontekście prania dywanów. Miejsce zabrudzenia wystarczy obficie nasączyć zimną wodą, a następnie odcisnąć jej nadmiar. Kolejno na plamę nanosimy sodę oczyszczoną i rozpoczynamy energiczne szorowanie. Plama powinna zostać wywabiona, a dywan trzeba dodatkowo przepłukać.

3. Mieszanka kwasku cytrynowego oraz soli

Ostatnim sposobem na usunięcie plamy czerwonego wina z dywanu jest skorzystanie z mieszanki kwasku cytrynowego oraz soli. Łyżkę jednego i drugiego produktu wystarczy zmieszać z około 0,5 szklanki wody, a następnie nanieść powstałą miksutrę na plamę. Po chwili szorowania, czerwony barwnik powinien zniknąć z powierzchni dywanu. Nie zapomnijmy tylko o wypłukaniu resztek mieszanki z jego włókien!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *