Czym wybielić skarpetki?


Czym wybielić skarpetki?

Białe skarpetki zawsze prezentują się schludnie i elegancko, jednak kiedy stracą swój świeży kolor, przestają być dla nas atrakcyjne. Zazwyczaj trafiają wtedy gdzieś w kąt szuflady albo w ogóle do kosza. Warto jednak mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych sposobów na danie im drugiego życia, zamiast po prostu się ich pozbyć.

Proste rozwiązania są zawsze najlepsze

Zamiast sięgać po drogie chemiczne środki czystości, najpierw skorzystaj z czegoś, co chyba każdy z nas ma w domu, czyli soli i ciepłej wody. Zagotuj 3 szklanki wody do temperatury około 40 stopni (tak, żeby bez móc włożyć do niej dłoń) i wsyp 2 stołowe łyżki soli kuchennej, po czym dobrze zamieszaj. Do takiego roztworu włóż skarpetki, które chcesz odświeżyć. Pozostaw na godzinę w temperaturze pokojowej, następnie porządnie wypłucz pod bieżącą wodą i wysusz. Taki zabieg na pewno ułatwi usunięcie na przykład żółtych plam od potu.

Cytryna nie tylko do herbaty

Cytryna jest owocem, który ma niezliczoną ilość zastosowań nie tylko w kuchni, ale też w naszym domu. Pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, poradzi sobie z plamami z atramentu, a także pomoże nam wybielić nasze skarpetki. Do 4 szklanek ciepłej wody (ale nie gorącej!) wody wlej jedną szklankę soku z cytryny. Możesz wycisnąć go samodzielnie lub kupić już gotowy sok w butelce. Mocz skarpetki przez niecałą godzinę, opłucz pod bieżącą wodą i wysusz. Jeśli są to drobne, delikatne skarpetki jak na przykład damskie stopki, możesz zmniejszyć ilość wody, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Skarpetki nie tylko zostaną wybielone, ale też zyskają świeży zapach.

A może ocet?

Zdawałoby się, że biały ocet raczej nie będzie się nadawał do takiego zadania, a jednak! Ocet, podobnie jak wspomniana wcześniej cytryna, świetnie radzi sobie zarówno w sprawach kulinarnych, jak i przy sprzątaniu. Pomoże nie tylko przy wybieleniu, ale również poskromi wszelkie niepożądane zapachy. Ponownie wlej do miski (najlepiej szklanej) około 4 szklanki ciepłej wody i wymieszaj z dwoma łyżkami białego octu. W takiej mieszance skarpetki trzymaj nieco krócej, około pół godziny do 45 minut.

Przykry zapach i poważne plamy?

Z pomocą przychodzi woda utleniona, która wciąż często pojawia się w naszych domowych apteczkach. Może się okazać niezastąpiona, kiedy w grę wchodzą ciężkie do wyprania plamy i nieustający brzydki zapach. Wystarczy zmieszać niecałe pół szklanki wody utlenionej z około trzema szklankami ciepłej wody, a później moczyć skarpetki przez około godzinę. Kiedy czas minie, wystarczy wyprać skarpetki w zwykłym proszku do prania, porządnie wypłukać i wysuszyć.

Nadruki i inne ozdoby

Wybielanie skarpetek, które są całe białe, wydaje się teraz czymś banalnie prostym. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy pojawi się nadruk. W końcu nie chcemy, by w wyniku naszych działań nasze ulubione skarpetki w mopsy stały się wyblakłe i nieatrakcyjne. Nic prostszego! Z pomocą może przyjść stara i zużyta szczoteczka do zębów, ciepła woda, cytryna i soda oczyszczona. Najpierw moczymy skarpetki w ciepłej wodzie, następnie rozkładamy na płaskiej powierzchni i dokładnie wcieramy szczoteczką papkę powstałą z wymieszanej sody z sokiem z cytryny. Kiedy masa jest już dokładnie wtarta w każdy skrawek materiału, ponownie wrzucamy skarpetki do ciepłej wody na kwadrans. Po tym czasie standardowo płuczemy i suszymy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *