Czy skarpetki pasują do sandałów?


Czy skarpetki pasują do sandałów?

Bez wątpienia, skarpety zakładane do sandałów kojarzone są zwykle z brakiem dobrego smaku i poczucia stylu. Ale czy rzeczywiście jest to faux pas modowe? Nieważne czy to skarpetki 3d, skarpety krótkie (tak zwane stopki), skarpetki długie, czy też może skarpetki w zwierzęta albo inne wzory, zdecydowanie opanowały one wybiegi światowe i stały się niejako wisieńką na torcie wielobarwnych pokazów sławnych projektantów mody.

Modowe kontrowersje – połączenie skarpet i sandałów

W zasadzie ciężko będzie ustalić początek całej kłótni zwolenników skarpet oraz sandałowych purystów. Archeologiczne badania pokazują, iż już Rzymianie w starożytności (przeszło 2 tysiące lat temu), a nawet i starożytni Egipcjanie (około 1,5 tysiąca lat p.n.e.) wykorzystywali takie właśnie połączenie. W pewnej chwili jednakże – można się domyślać, iż było to dosyć niedawno – ktoś stwierdził, iż coś w tym połączeniu nie gra, bo sandały stworzone zostały przecież do noszenia na gołych stopach i powinno tak bezsprzecznie pozostać. Sandały i przede wszystkim skarpety w białym kolorze zaczęły być kojarzone wyłącznie z dziećmi i osobami starszymi – które chcąc nie chcąc nie znają się zbytnio na panujących trendach modowych i nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii własnego ubioru. Z pewnych względów tego typu połączenie jest wygodne dla wybranych osób. Możemy się wyłącznie domyślać, iż reszta – dorośli w wieku średnim i młodzież – nie potrzebują takiego rodzaju wygody i chcąc odciąć się w wyraźny sposób od wymienionej części społeczeństwa, utworzyli mur i rozpalili trawiący wiele osób pewien płomień kontrowersji.

Jednakże, co jeżeli to dzieci i osoby starsze mają rację? Czemu przykładowo Prada w roku 2010 na swoich wybiegach miała modelki z skarpetami na nogach i sandałami? Zdarza się nawet, iż tak zwani celebryci pokazują się w takim właśnie zestawieniu.

Sandały i skarpetki – zasady dobierania

Sandały i skarpety są tak naprawdę bardzo dobrym starym połączeniem. Białe skarpety mające wcięcie, które nazywane są tabi, to bardzo odznaczający się element stroju japońskiego, który noszą do klapek nie tylko kobiety, ale również mężczyźni w kraju kwitnącej wiśni.

Niewątpliwie na wybiegach obowiązują nieco inne zasady dobierania stylizacji, aniżeli w codziennym życiu. Nasz strój winien być dopasowany przede wszystkim do okazji, osobowości i pogody, abyśmy czuli się ubrani, nie zaś przebrani. Zatem sandały i skarpety nie wszędzie się sprawdzają i nie wszędzie dobrze wyglądają. A przede wszystkim nie każdy z nas będzie chciał je założyć.

Jeśli podejmiemy decyzję o tak odważnym połączeniu, to miejmy na uwadze, żeby dobierać sandały i skarpety w podobnym do siebie stylu, to znaczy ozdobne, eleganckie skarpety należy zakładać do eleganckich sandałów, zaś wzorzyste fasony do sandałów stworzonych w stylu Boho. Warto także brać pod uwagę kolory. Bardzo dobrze sprawdzą się połączenia w takiej samej kolorystycznej gamie (brąz i czerwień, granat i szarość) lub wręcz przeciwnie w barwach kontrastujących ze sobą (czerń i biel).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *